Polyamidista valmistetut hammaspyörät ja hammastangot

23.01.2023

Hammaspyörät ja hammastangot, joita käytetään momenttien ja voimien siirtämiseen vaihdelaatikoissa valmistetaan tyypillisesti karkaistusta teräksestä. Muovista valmistetut hammaspyörät ja hammastangot ovat monissa käyttötarkoituksissa parempi valinta. Ne eivät yleensä vaadi voitelua ja ovat edullisempia, kevyempiä, hiljaisempia ja kestävät korroosiota paremmin kuin metalliset. Siksi Ganter on laajentamassa tuotevalikoimaansa polyamidista valmistetuilla hammaspyörillä ja hammastangoilla, jotka voivat välittää erittäin suuria voimia ja momentteja.

Polyamidista valmistetut hammaspyörät ja hammastangot ovat suositeltavia mekanismeissa, joiden tulee välittää suuria momentteja alhaisilla nopeuksilla. Tällaisia ovat muun muassa pakkauskoneet ja kemian- ja lääkealan valmistajat sekä elintarviketuotanto. Komponentit yhdistetään, jotta ne muuntavat pyörivän liikkeen lineaariseksi liikkeeksi, ja päinvastoin. Niillä voidaan helposti suorittaa synkronoituja, symmetrisiä ja jopa suhteutettuja liikkeitä, kun niitä käytetään kiinnitysleuoissa, pitimissä tai komponenttikokoonpanoissa.

Standardiosiin erikoistunut Ganter on tutkinut näitä hammasvälityksen perusperiaatteita ja esittelee nyt GN 7802 hammaspyörät ja GN 7822 hammastangot, jotka on valmistettu vahvasta ja pitkään kestävästä polyamidista. Niiden alhaisen kitkakertoimen johdosta ne eivät tarvitse voitelua, ja ne on valmistettu FDA-määräysten mukaisesta lasikuituvahvisteisesta muovista, joka sopii käytettäväksi elintarviketeollisuuden käyttösovelluksissa. Komponentit ovat saatavissa myös harmaana tai sinisenä visuaalisen havainnoitavuuden parantamiseksi.

Ganterin polyamidista valmistetut hammaspyörät ja -tangot on suunniteltu jopa 120 asteen lämpötiloille ja käytettäviksi aggressiivisissa ympäristöissä, kuten happojen, kaasujen ja suolaveden kanssa. Muoviset hammasvaihteet ovat kevyempiä ja edullisempia kuin metalliset ja siksi ne alentavat laitteiden, järjestelmien ja koneiden painoa ja kustannuksia.

Hammaspyörät ja hammastangot on suunniteltu evolventtihammastuksella 20º kulmassa. Suunniteltu rakenne helpottaa momentin vaihtelujen vähentämistä ja mahdollistaa joustavamman asennuksen.  Ganter tarjoaa GN 7802 -hammaspyöriä, jotka on suunniteltu moduulikokoina välillä 0.5 - 3. Polyamidista valmistettuja GN 7822 hammastankoja voi tilata moduulkokoina 1-3 ja niissä on teräsydin vääntymisen estämiseksi.

Précédent

Communiqués de presse Ganter

Vous êtes à la recherche de communiqués de presse sur les nouveautés et l’élargissement de la gamme ?

Accéder aux communiqués de presse

Votre contact

Vous recherchez un partenaire Ganter à proximité ? Veuillez sélectionner le pays.

Service Ganter

Notre équipe de service est disponible du lundi au vendredi de 07:30 à 17:00

Demande de prise de contact téléphonique